Rezultaty projektu
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Województwa Lubelskiego powstanie jako wynik współpracy jednostek RIIPWL na szczeblu województwa, odpowiadających organom wiodącym, wymienionym w ustawie. Oznacza to, iż każda jednostka współtworząca RIIPWL włączy się aktywnie we wszelkie przedsięwzięcia mające na celu dostosowanie zbiorów danych do wymagań Systemu Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, mając w szczególności na uwadze prace zmierzające do zapewnienia harmonizacji i interoperacyjności ich zbiorów danych. Założenie to może istotnie ograniczyć liczebność etatowego personelu w strukturze obsługującej RIIPWL. Biuro Geodety będzie bowiem udzielać znaczącego wsparcia merytorycznego i technicznego
w tych jednostkach.
Odbiorcy rozwiązań RIIPWL, a więc nie tylko jednostki współtworzące ale również obywatele, przedsiębiorcy i inne podmioty, otrzymają publiczny dostęp do baz danych Systemu, ograniczony wyłącznie uwarunkowaniami prawnymi wynikającymi ze statusu baz danych. Jednakże korzyści wynikające w wdrożenia RIIP będą znaczące zarówno dla obywateli jak i dla budżetu państwa.
Korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw polegają przede wszystkim na:
- Otwarciu rejestrów publicznych do powszechnego stosowania, wzmocnienie budowy społeczeństwa opartego na wiedzy.
- Wspieraniu konkurencyjności gospodarki, zwiększeniu aktywności w dziedzinie ekonomii i rozwoju nowych produktów – zwiększeniu dochodów przedsiębiorstw.
- Bezpieczeństwie obywateli oraz ochrony ich mienia, precyzyjnego i szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia (np. ratownictwa medycznego).
- Zmniejszenie kosztów działalności i utrzymania przedsiębiorstwa poprzez zwiększenie wydajności pracy związanej m.in. z automatyzacją procesów analizowania i wizualizacji danych przestrzennych.
- Podniesienie konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość w branży technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz geodezji i kartografii.
Korzyści dla budżetu państwa polegają na:
- Oszczędnościach dla budżetu państwa w wyniku zwiększenia efektywności zarządzania i wspólnego korzystania z danych raz pozyskanych.
- Zwiększenia dochodów budżetu państwa w wyniku zwiększenia działalności gospodarczej i inwestycyjnej.