Opis projektu
Projekt pn. „Budowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej” jest to projekt kluczowy Samorządu Województwa Lubelskiego realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa IV: Społeczeństwo Informacyjne, Działanie 4.1. Społeczeństwo Informacyjne.
Budowa Infrastruktury Informacji Przestrzennej jest wypełnieniem ustawowego obowiązku tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej, nałożonego ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, która jest transpozycją dyrektywy Parlamentu Europejskiego nr 2007/2/WE z dnia 15 maja 2007 roku zwanej dyrektywą INSPIRE. Przedmiotowa dyrektywa nałożyła na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zbudowania krajowej infrastruktury informacji przestrzennej na swoim terytorium zgodnie z odpowiednimi, wspólnotowymi przepisami wykonawczymi z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych i cywilizacyjnych.
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej będzie udostępniała dane przestrzenne, które przetwarza Urząd Marszałkowski oraz podległe mu Wojewódzkie Samorządowe Jednostki Organizacyjne, i które zawierają się w tematach danych przestrzennych określonych w załączniku do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.
Zbiory danych organów wiodących objęte Regionalną Infrastrukturą Informacji Przestrzennej będą prezentowane na georeferencyjnym tle Wojewódzkiego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Koordynację budowy Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Marszałek Województwa Lubelskiego powierzył Geodecie Województwa analogicznie do koordynacji budowy Krajowej IIP przez Głównego Geodetę Kraju.
Poprzez udostępnienie informacji przestrzennych z wielu dziedzin w jednym miejscu Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej będzie katalizatorem rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego. W naszym regionie działa wiele instytucji, organizacji, przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów, którzy do realizacji swoich działań wykorzystują informację o położeniu i wzajemnych relacjach obiektów i zjawisk występujących na terenie województwa lubelskiego. Do podejmowania przez nie trafnych decyzji pożądana jest informacja aktualna i wiarygodna.
Samorząd Województwa Lubelskiego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom podjął decyzję o budowie systemu, który umożliwi poprzez Internet powszechny dostęp do danych przestrzennych charakteryzujących teren województwa lubelskiego.
Podstawowe założenia projektu to:
- Stworzenie systemu opartego o rozproszone, referencyjne zasoby danych przestrzennych, które są tworzone, aktualizowane i udostępniane poprzez jednostki współtworzące IIP,
na których spoczywa ustawowy obowiązek ich przetwarzania. - Udostępnianie możliwości bezpłatnego wyszukiwania i przeglądania informacji przestrzennych dotyczących województwa lubelskiego każdej osobie posiadającej dostęp do Internetu,
- Stworzenie możliwości elektronicznej wymiany danych pomiędzy Jednostkami Administracji Publicznej,
- Usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej poprzez wspomaganie administracyjnych procesów decyzyjnych i planistycznych, a także zarządzania kryzysowego dzięki stworzeniu możliwości wielopłaszczyznowych analiz danych przestrzennych z wielu dziedzin z poziomu jednego narzędzia programistycznego.
Wartość projektu wynosi 16 923 903,43 zł (całkowite wydatki kwalifikowalne projektu),
z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 14 385 317,91 zł co stanowi 85% wydatków kwalifikowalnych związanych z realizacją projektu.
Rys. 1 Transpozycja dyrektywy INSPIRE na tło prawa krajowego
Budowa RIIP podzielona została na 4 etapy:
- Modernizację i Informatyzację Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej
i Kartograficznej - mającą na celu stworzenie w/w tła georeferencyjnego, na którym będą prezentowane pozostałe tematy danych przestrzennych. - Pilotaż systemu RIIPWL – mający na celu połączenie za pomocą usług sieciowych kilku jednostek wchodzących w skład Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, których dane zostały wcześniejszej zidentyfikowane i tematycznie kwalifikują się do włączenia do RIIP.
- Pełne wdrożenie systemu RIIPWL – mające na celu połączenie sieciowe oraz interoperacyjną integrację wszystkich jednostek biorących udział w budowie RIIP, gdzie efektem będzie uzyskanie interoperacyjności danych i usług danych przestrzennych. Przedmiotowe dane będą powszechnie dostępne za pomocą usług sieciowych.
- Promocja projektu – którego celem jest rozpowszechnienie informacji na temat realizowanego projektu oraz uświadomienie społeczeństwu korzyści wynikających z jego budowy.
Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na koniec 2013 roku.
Rys. 2 Kolejność realizacji poszczególnych etapów projektu